Manometr do wody - zastosowanie

Właściwości wody w każdym budynku powinny być kontrolowane. Jednym z przydatnych w tym zakresie akcesoriów jest manometr, czyli urządzenie przeznaczone do pomiaru ciśnienia wody w instalacji wody użytkowej lub grzewczej. Kontrola przepływu cieczy pozwala zniwelować problem niewłaściwego ciśnienia w rurach, poprzez motywację do zakupu ewentualnego regulatora ciśnieniowego, który zapobiega skokom i redukuje zużycie wody podczas ciągłego przepływu. Na rynku można spotkać się z wieloma manometrami, które różnią się zastosowaniem oraz budową. Jest wykorzystywany przede wszystkim w hydraulice, jednak urządzenie jest używane również w gazownictwie czy ciepłownictwie. Takie akcesoria są też stosowane w zakresie kontroli działania systemów odwróconej osmozy (RO).

Manometr do wody MD-BGZ14-MPABAR3-0
Sprawdź manometry do wody
Sklep.osmoza.pl

Manometr do wody MD-BGZ14-MPABAR3-0

MD-BGZ14-MPABAR3-0 to olejowy manometr do wody, który na bieżąco mierzy ciśnienie wody. Pomiar ciśnieniowy odbywa się w zakresie od 0 do 30 bar. Średnica tarczy wynosi 67 mm, dlatego wynik jest czytelny, ale konstrukcja urządzenia jest na tyle niewielka, że dyskretny montaż jest bardzo prosty. Przyłącze na dolnej części manometru to ¼’’ GZ. Obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej, dlatego jest niesamowicie wytrzymała.

Dobry manometr do wody - charakterystyka

Dobry manometr do wody powinien przede wszystkim pokazywać rzetelny wynik. Warto wspomnieć, że zakres pomiaru powinien wynosić do 75% wartości podawanej na skali urządzenia. Oznacza to, że jeśli w Twojej instalacji (przynajmniej teoretycznie) płynie woda o ciśnieniu 4 barów, to należy kupić manometr, który dysponuje skalą do (co najmniej) 6 barów. Sprzęt musi być także dopasowany do zastosowania, dlatego wyróżnić można np. modele do wody pitnej (powinny spełniać wymagania do uzyskania atestu PZH) oraz przemysłowej. Manometr powinien mieć także wytrzymałą konstrukcję, ponieważ przez urządzenie będzie (zależnie od umiejscowienia) często przepływać płyn, a jest to akcesorium pomiarowe kupowane na lata regularnego użytkowania. Dobrze sprawdzają się egzemplarze olejowe.

Manometr do wody - Rodzaje

Pod względem konstrukcji wyróżniamy dwa rodzaje manometrów do wody - membranowe (przystosowane do dużych przeciążeń), z rurką Bourdona (z dokładnością do maksymalnie 6 barów). W przypadku miejsc narażonych na drgania i skoki ciśnienia najlepiej sprawdzą się manometry glicerynowe, które wykorzystują do pracy glicerynę lub specjalny olej. Wyróżnia się też manometry absolutne (pokazują ciśnienie w odniesieniu do próżni), względne (odniesieniem jest ciśnienie otoczenia) oraz różnicowe (służą do porównania dwóch środowisk - przy tym samym ciśnieniu w obu urządzenie nie wykaże wartości).

Zakres pomiaru w manometrze

Jak wspomnieliśmy wcześniej, manometr musi operować odpowiednim zakresem pomiaru. Jeśli zamierzasz kupić takie urządzenie do swojego domu, to warto mieć świadomość, że w instalacji wodociągowej powinno być ciśnienie nie mniejsze, niż 0,5 bara i nie większe od 6 barów. Z tego powodu nie potrzebujesz szczególnie zaawansowanego urządzenia. Zakłady przemysłowe natomiast będą najpewniej dysponować wodą o większym ciśnieniu, dlatego lepiej sprawdzą się urządzenia pokazujące wartości do około 25-30 barów.